Co warto wiedzieć przed wypożyczeniem samochodu?

Bardzo duża liczba osób korzysta z możliwości wypożyczenia samochodu. W zdecydowanej większości są to osoby, które wynajmują je w celach turystycznych, na przykład na wakacyjnych wyjazdach. Może się jednak również zdarzyć, iż wynajem samochodu przyda się w sytuacji awarii własnego środka transportu lub udziału w kolizji drogowej. Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na wynajem samochodu z wypożyczalni?

Czy każdy może wynająć samochód?

    Wypożyczalnie samochodów stawiają przed swoimi klientami ogólne warunki wynajmu samochodu. Mogą się one odrobinę od siebie różnić w przypadku odmiennych firm. Podstawowym i najważniejszym kryterium, jest oczywiście wymóg posiadania prawa jazdy. Zdarzają się firmy, które wypożyczają swoje pojazdy dopiero w przypadku, gdy klient posiada uprawnienia od minimum roku. Niezbędne jest również wylegitymowanie się dokumentem, w postaci na przykład dowodu osobistego lub paszportu. Jeśli pojazd chce wynająć firma, wówczas jej przedstawiciel musi przedstawić kserokopie Regonu, NIP lub też odpisu rejestru z KRS.

Ile to kosztuje?

    Cena może być różna w przypadku konkretnych wypożyczalni samochodów. Koszt zależy głównie od samochodu – jego wielkości, dodatkowych funkcjonalności oraz faktu, czy będzie to wynajem krótkoterminowy, czy na dłuższy okres czasu. Decydując się na wynajem samochodu na dłużej, koszty za jedną dobę z pewnością będą dużo niższe. Niektóre wypożyczalnie samochodów oferują również specjalne oferty promocyjne lub umożliwiają negocjacje cenowe, jeśli pojazd zostanie wypożyczony na przykład na okres powyżej 7 dni.

Średnio ceny zaczynają się od progu 60 złotych za dobę. Do kosztów wynajmu należy doliczyć kaucję zwrotną. Wysokość takiej kaucji, również będzie uzależniona od rodzaju pojazdu. Jeśli wartość pojazdu jest wyższa, automatycznie również rośnie kaucja. Jest ona oczywiście oddawana najemcy, po zakończeniu korzystania z pojazdu, jeśli nie zostanie on przez niego uszkodzony. Bardzo rzadko zdarza się, by wypożyczalnie samochodów umożliwiały klientowi dokonać najmu bez wpłaty depozytu. Wypożyczalnia w ten sposób zabezpiecza się przed uszkodzeniem pojazdu.

W jaki sposób można wypożyczyć samochód?

Sposoby na wynajęcie pojazdu mogą być różne. Zależą one od konkretnej placówki. Zwykle zarezerwować samochód można po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, poprzez wiadomość e-mail oraz za pośrednictwem strony internetowej. Szczególnie ta ostatnia metoda jest bardzo popularna przez klientów i chętnie przez nich wykorzystywana. Oczywiście wszystkie wypożyczalnie samochodów umożliwiają również osobiste stawiennictwo w siedzibie firmy i załatwienie wszelkich formalności.

Przy dokonywaniu rezerwacji, należy przede wszystkim podać wszelkie niezbędne do tego informacje. Są to miedzy innymi dane teleadresowe, model interesującego nas pojazdu, miejsce oraz godzina jego odbioru. W przypadku jeśli pojazd ma być używany poza granicami naszego kraju, należy zaznaczyć taką informację oraz podać nazwę kraju, do którego się wybieramy. Wypożyczalnie samochodów przeważnie zezwalają na korzystanie ze swojej floty pojazdów poza granicami kraju, jednak każdorazowo należy to wcześniej zgłosić.

Każdy wynajem związany jest z koniecznością podpisania stosownej umowy. Przed złożeniem podpisu warto jednak dokładnie zapoznać się z zawartymi w niej zapisami, by uniknąć niepotrzebnych niespodzianek. Tego rodzaju umowy mogą się od siebie różnić w zależności od tego jaką wypożyczalnię odwiedzimy. W przypadku wątpliwości należy dopytać o szczegóły pracownika w placówce. Szczególną uwagę należy zwrócić na te elementy umowy, które mówią na przykład o limicie kilometrów, o tym czy pojazd może być użytkowany poza granicami kraju oraz czy może być użytkowany również przez inną osobę. Koniecznie muszą znajdować się w niej wszelkie dane dotyczące wynajmowanego przez nas pojazdu. Zalicza się do nich marka i model, VIN oraz numer rejestracyjny. Wypożyczalnie samochodów mają obowiązek stworzenia takiej umowy w dwóch egzemplarzach dla każdej ze stron.

Kiedy umowa jest już za nami, należy także dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu, którym przecież zamierzamy się poruszać. Chodzi bowiem o najważniejszą rzecz, jaką jest nasze bezpieczeństwo. Warto również sprawdzić takie elementy, jak zgodność numeru VIN oraz numeru tablic rejestracyjnych.

Wynajem pojazdu z wypożyczalni samochodów może nieść ze sobą wiele korzyści. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają własnego samochodu, a potrzebują go w tym momencie. To również bardzo dobre rozwiązanie dla rodzin wybierających się na wakacyjne podróże. Istnieje bowiem możliwość wynajęcia większych i bardziej pakownych pojazdów typu bus, które z pewnością pomieszczą wszystkie bagaże i całą rodzinę. Umożliwi to wygodną i komfortową podróż, która nie byłaby możliwa innym, mniejszym pojazdem. Korzystają z tego również wchodzące na rynek firmy, które nie muszą martwić się o koszty zakupu, ubezpieczenia i napraw własnych pojazdów. Przy wynajmie długoterminowym ceny są bowiem znacznie niższe i mogą okazać się dla firm atrakcyjną ofertą.

You may also like...