Trenujesz codziennie na siłowni? A może biegasz na duże odległości? Niezależnie od wykonywanej dyscypliny sportu, musisz wiedzieć, że alkohol nie jest dobrym doradcą. Nie oznacza to jednak, że okazjonalne spożycie alkoholu przez sportowców jest całkowicie zakazane. Kiedy już pozwolisz sobie na chwilę zapomnienia, prawdopodobnie nabawisz się kaca. W takiej sytuacji nie będziesz w stanie funkcjonować nawet przez cały dzień. Wiele jednak zależy od tego, jakie działania podejmiesz, aby zminimalizować negatywne skutki spożycia większej ilości alkoholu. Sprawdź, co zrobić, by wrócić do żywych!

Alkohol i samopoczucie po jego spożyciu – jak uniknąć negatywnych skutków spożywania napojów alkoholowych?

Aby uniknąć złego samopoczucia oraz spadku wydolności organizmu, najlepiej całkowicie unikać spożywania napojów wysokoprocentowych. Co jednak w sytuacji, kiedy już pozwoliłeś sobie na kilka drinków w gronie znajomych? W takim przypadku zadbaj wcześniej o zabezpieczenie swojego organizmu. Jeśli już chcesz spożywać alkohol, koniecznie zjedz wcześniej tłusty posiłek. Tłuszcz, który znajdzie się w Twoim ciele, sprawi, że alkohol nie wniknie od razu do wszystkich tkanek i będzie nieco krócej utrzymywać się w Twojej krwi. Kac, to częsty problem po spożyciu alkoholu, szczególnie kiedy nie używasz go na co dzień.

Oczywiście masz możliwość odpowiedniego zabezpieczenia się przed spożyciem alkoholu. Przede wszystkim zapamiętaj jedną, kluczową zasadę – nie przesadzaj z ilością trunków na imprezie. Kiedy wypijesz za dużo, kac na pewno dopadnie i Ciebie. Osoby uprawiające sport z dobrą kondycją fizyczną są oczywiście mniej narażone na negatywne skutki spożycia piwa lub wódki. Często jednak nawet naturalne sposoby zawodzą. Wtedy zadbaj o właściwą suplementację organizmu. Pozytywny wpływ na redukcję oddziaływania alkoholu na ciało człowieka mają takie minerały i witaminy, jak:

  • witamina B6 – jako środek zmniejszający objawy kaca nawet o 50%;
  • węglowodany – unikaj ich niedoboru, ale w czasie imprezy nie spożywaj zbyt dużych ilości pożywienia z dużą ich zawartością;
  • niacyna i tryptofan – możesz stosować te suplementy na stałe lub tylko w celu zabezpieczenia się przed negatywnymi skutkami spożycia alkoholu;
  • cynk – minerał, który organizm wchłania z jelita cienkiego. Osoby wspomagające organizm cynkiem najczęściej mają szybszy metabolizm alkoholu.

Czy trening jest dobry na kaca?

Trening jak najbardziej jest dobrym sposobem na kaca. Kiedy z samego rana weźmiesz zimny prysznic i pójdziesz na siłownię lub pobiegać, na pewno poczujesz się lepiej. Uzupełniaj także wodę i elektrolity w organizmie, gdyż nadmierne spożycie alkoholu często prowadzi do odwodnienia. Zastanawiasz się, czy napoje energetyczne są dobre na kaca? Ich spożycie chwilowo poprawi Twoje samopoczucie, ale w ogólnym rozrachunku nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków dla organizmu. Duża zawartość cukru w składzie sprawi, że poczujesz się lepiej tylko na jakiś czas.

Jeśli masz problem ze złym samopoczuciem po spożyciu alkoholu, koniecznie udaj się na trening, a na pewno nie pożałujesz. W ten sposób wrócisz szybko do sprawności i nie stracisz całego dnia np. na leżenie w łóżku z bólem głowy.