Wszelkiego rodzaju kontuzje oraz urazy mięśni i stawów mogą skutecznie wykluczyć Cię z możliwości wykonywania treningów siłowych. W większości przypadków do kontuzji dochodzi w wyniku braku odpowiedniego przygotowania się do treningu lub niedoborów witamin i minerałów w organizmie sportowca. Jak uniknąć kontuzji, które mogą wykluczyć Cię z treningów nawet na wiele miesięcy? Czy suplementacja witaminowa będzie pomocna w tym przypadku? Jak leczyć stany zapalne mięśni? Oto kilka najważniejszych informacji w tym zakresie!
Kontuzje i stany zapalne – kiedy występują?
Wszelkiego rodzaju kontuzje oraz stany zapalne spowodowane są najczęściej tym, że dana osoba nie jest odpowiednio przygotowana do wysiłku fizycznego. Kontuzje są wynikiem braku rozgrzewki, niedoborów witamin i minerałów w organizmie, a także nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Pamiętaj, aby podczas treningu nigdy nie wykonywać ćwiczeń ponad swoje siły i możliwości. Nadmiernie obciążenie może uszkodzić Twoje stawy, mięśnie, a nawet włókna ścięgien. Przy takich urazach okres rekonwalescencji będzie naprawdę długi, a Ty na wiele miesięcy pożegnasz się z ukochanymi treningami.

Stany zapalne, o ile nie są nadmiernie bolesne to naturalny proces, jaki występuje po wykonanym treningu siłowym. Wszelkie mikrouszkodzenia mięśni samoczynnie się naprawiają, pod warunkiem, że dajesz im czas na regenerację. Unikaj zbyt dużej intensywności treningów, gdyż w ten sposób doprowadzisz do przewlekłego zapalenia mięśni, a co za tym idzie efekty treningów, nie będą widoczne. W skrajnych przypadkach obniżysz nawet swoją sprawność fizyczną.
Suplementacja, dieta i kontuzje sportowców – czy warto zażywać suplementy diety?
Dieta i suplementacja to najważniejsze elementy, jakie pozwolą Ci uniknąć licznych kontuzji i urazów podczas treningów siłowych lub wytrzymałościowych. Pamiętaj jednak, że tylko sprawdzone, polecane i przebadane suplementy pozwolą Ci osiągnąć cel i odpowiednio zabezpieczyć organizm. Jakie suplementy idealnie sprawdzają się w przypadku regularnie trenujących osób oraz w trakcie występowania kontuzji? Oto kilka najciekawszych pozycji:
- witamina D;
- witamina OMEGA-3;
- witamina OMEGA-6;
- wapń;
- cynk;
- witamina C;
- kreatyna.
Kiedy zdecydujesz się na zakup i regularne zażywanie suplementów diety, na pewno zabezpieczysz swój organizm przed licznymi urazami wynikającymi z morderczych treningów. Nawet jeśli doznałeś kontuzji, wciąż możesz przyjmować suplementy, ale tylko w kontrolowanych ilościach. To pozytywnie wpływa na procesy regeneracyjne mięśni i stawów. Kiedy doznasz kontuzji, o wiele szybciej wrócisz do zdrowia i ponownych treningów po zastosowaniu właściwej kuracji suplementacyjnej.

Dieta to ważny element rekonwalescencji i zabezpieczenia przed urazami. Dbaj o regularne i zbilansowane posiłki bogate w białka i minerały. Wszelkie stany zapalne nie będą dla Ciebie straszne, jeśli zadbasz o odpowiedni poziom żywienia i suplementy.
Kontuzje a trening – co robić, aby uniknąć kontuzji?
Chcesz uniknąć kontuzji podczas treningu? Nigdy nie wykonuj ćwiczeń, które są ponad Twoje siły. Jeśli dźwigasz ciężary, zawsze bierz takie obciążenie, które jesteś w stanie samodzielnie podnieść. Kiedy wiesz, że Twoje mięśnie nie są jeszcze zregenerowane – unikaj dodatkowego treningu. To podstawowe zasady, dzięki którym unikniesz licznych kontuzji oraz przewlekłego zapalenia dowolnej partii mięśniowej.