Witamina D to jeden z najważniejszych składników organizmu, który sprawia, że ten sprawnie działa podczas treningów i nie tylko. Zadbaj o odpowiednią suplementację swojego ciała, a będziesz mieć pewność, że nigdy nie poczujesz się zmęczony. Musisz wiedzieć, że witamina D ma szereg zastosowań i właściwości, które pozytywnie wpływają na organizm każdego człowieka. Wszelkie problemy z pracą układu pokarmowego oraz chorób jelitowych rozwiążesz często poprzez suplementacje tej witaminy. Jak działa witamina D na ciało człowieka? Czy warto ją przyjmować? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje w tym zakresie!
Witamina D – co to takiego?
Zastanawiasz się, czym rzeczywiście jest witamina D? Najczęściej kojarzona jest z gospodarką wapniowo-fosforową każdego organizmu człowieka. Jej suplementacja i utrzymywanie odpowiedniego stężenia w organizmie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu kostnego, pokarmowego i nie tylko. Receptory witaminy D znajdują się w wielu tkankach ciała człowieka. Z tego względu przyjmowanie większych ilości tej witaminy jest jak najlepszym pomysłem.
W ten sposób ochronisz się przed rozwojem chorób nowotworowych, neurodegeneracyjnych, psychicznych, a także autoimmunologicznych. Pamiętaj, że nawet najlepsza suplementacja nie da Ci gwarancji, że nigdy nie zachorujesz lub nie będziesz mieć złego samopoczucia. Jednak utrzymywanie odpowiedniego stężenia witaminy D w organizmie znacząco wpłynie na Twoje samopoczucie oraz wydolność.
Witamina D a układ sercowo-naczyniowy – suplementacja i treningi
Pamiętaj, że niedobór witaminy D często obserwuje się u osób, które cierpią na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę kończyn dolnych, a także chorobę wieńcową. W niektórych przypadkach dotyczy to też niewydolności serca. Pamiętaj, że Twój układ krążenia jest mocno zależny od tego, w jakim stopniu utrzymywane będzie stężenia witaminy D w organizmie. Kiedy zastosujesz odpowiednią suplementację witaminą D, utrzymasz odpowiednie właściwości przeciwzakrzepowe organizmy, a także wyregulujesz ciśnienie krwi na co dzień.
To wszystko ma spory wpływ na wydolność organizmu podczas treningu. Kiedy Twoje serce, naczynia krwionośne i wszystkie inne tkanki wewnętrzne są odpowiednio ukrwione, Ty będziesz o wiele wydajniejszy nawet podczas morderczego treningu. Co ciekawe, brak witaminy D może też skutkować zaburzeniami nastrojów, które mocno negatywnie wpływają też na efekty treningów siłowych i nie tylko.
Wydolność fizyczna jest w dużym stopniu zależna od niedoborów witaminy D. Brak kalcytriolu prowadzi do obniżenia sprawności ruchowej oraz ogólnego osłabienia mięśni. Tylko poprzez dobrze dobraną suplementację przyczynisz się do wzrostu komórek mięśniowych oraz ogólnej poprawy swojej siły. Pamiętaj, że lepiej mieć duże stężenie witaminy D, aniżeli zbyt male. Oczywiście nadmiary też nie są wskazane, ale te zdarzają się niezwykle rzadko, gdyż przedawkowanie suplementów z witaminą D musiałoby mieć charakter długotrwały.